Jak pisać osobach narażonych na dyskryminację - Poradnik (cz.2)

Otyłość, depresja czy schizofrenia są chorobami. Słowo „wariat” jest obraźliwe, podobnie jak porównanie szczupłej osoby do „szkapy”. Przygotowaliśmy drugą edycję publikacji Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację. Poradnik objęła patronatem Rada Języka Polskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pierwsza edycja Poradnika spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Uświadomiła nam jak wielkie jest zapotrzebowanie na wiedzę o inkluzywnym języku. Dostaliśmy też wiele pytań o kolejne grupy narażone na dyskryminację. Dlatego postanowiliśmy kontynuować prace i uzupełnić Poradnik o artykuły dotyczące osób szczupłych, osób z otyłością, osób starszych i chorujących psychicznie.

Poradnik powstał we współpracy merytorycznej z prof. dr hab. Ewą Kołodziejek, z Uniwersytetu Szczecińskiego, członkinią Rady Języka Polskiego, która o inkluzywnym języku mówi tak:

– Warto pamiętać, zwłaszcza dziś, kiedy tak łatwo rzuca się ciężkim słowem, że inkluzywność komunikacji to odpowiedzialność za słowo. Że słowa mają siłę, mają też moc nagradzania i moc niszczenia. Że wszystko da się powiedzieć na wiele sposobów i od nas samych zależy, który sposób wybierzemy. I że dobre słowo to lepszy świat.

Rozdziały poświęcone każdej z grup napisane zostały przez ekspertki z wyspecjalizowanych organizacji i instytucji: Fundacji eFkropka, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość oraz Fundacji Kobiety bez Diety.

D&I - etyka języka

Diversity & Inclusion w praktyce

Naszą publikację kierujemy do specjalistów i specjalistek ds. komunikacji, do dziennikarzy i dziennikarek, oraz innych osób wypowiadających się publicznie, mających wpływ na język debaty publicznej. W ten sposób chcemy ułatwić używanie języka niedyskryminującego, empatycznego i wolnego od stereotypów.

Poradnik dostępny jest w wersji online na stronie https://etykajezyka.pl/, również do pobrania jako plik .pdf, na licencji CC (BY). Oznacza to, że może być wykorzystywane w dowolny sposób i bez ograniczeń, za podaniem źródła.

Osoby zainteresowane inkluzywnym językiem, czy szerzej, tematyką Diversity&Inclusion, zapraszamy do kontaktu.